A ponton hajók Magyarországon még kevésbé ismert hajótípusnak számítanak. Leginkább a tengerentúlról behozott használt példányokkal találkozhatunk. De mit is nevezünk ponton hajónak? Általában kettő (néha három) alumínium vagy rozsdamentes acél úszótestre “szivarra” építenek egy teljesen sík fedélzetet, felszerelik a szükséges kiegészítőkkel (kormányállás, ülések stb.) plusz egy megfelelő méretű külmotorral és kész is. Az alábbi képen jól látszik, hogy ennek a definíciónak meglehetősen sokféle vízijármű megfelel. S bár mindkettő ponton hajó, az élmény nem teljesen ugyanaz. 🙂

A ponton hajók kényelmesek, tágasak, leginkább tavakon, folyókon használatosak. Családi hajónak is tökéletesek de hivatásos túrahajónak is nagyszerű választás. Általában alapként kényelmes bőrfotelekkel és kanapékkal vannak szerelve ezenkívül opcionálisan minden elképzelhető extra kiegészítő rendelhető hozzá. Vannak túra modellek, sport modellek és kifejezetten horgászoknak készült típusok is az ahhoz szükséges hasznos kiegészítőkkel mint pl. rögzített speciális forgó székek vagy víztartály a frissen kifogott halaknak stb.

Luxus ponton hajó bárpulttal

A meghajtásról általában egy, néha két külmotor gondoskodik. A ponton hajók sebességben természetesen nem veszik fel a versenyt a sporthajókkal (siklóhajókkal) de azért szégyenkezniük sem kell. Egy 6 méter körüli ponton hajó pl. egy 60 LE-s motorral közepes terhelésnél akár a 35 km/h sebességet is elérheti ami ha figyelembe vesszük, hogy alapvetően túrahajóról van szó, nagyszerű eredménynek számít. Ezzel a sebességgel már fánkot, banánt vagy akár wakeboardot és vízisít is lehet vontatni vele.

A ponton hajózás nagyszerű szórakozás, akinek van lehetősége mindenképpen próbálja ki. Az alábbi videót érdemes megnézni egy kis kedvcsinálónak. És ha kedvet kapott próbálja ki velünk…

Tagged on:             

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.